Anne sütünü Arttırmak

Emziren her annenin en merak ettiği konunun başında; Anne sütünü arttırmak gelir. Bebeğe sütünüz yetse de yetmese de merak edilir. Esasında bebeği memeye koyarsın ve emer. Süt de yeter. Bu çok normal bir durum. Ama çevresel faktörler, annenin telaşı, uykusuzluk, bazen bebeğin acıkınca çok ağlaması süt miktarımızı olumsuz etkileyebilir. En önemli şey memeye giden uyarıyı arttırmaktır. Bunu da bebek emerek veya pompa yaparak devam ettirebilirsiniz. O nedenle bebek doğar-doğmaz ilk yarım saat -1 saat içinde emzime denemelerine başlamalısınız.

Bunların yanı sıra da birkaç noktaya dikkat etmelisiniz.

Anne sütünüzü arttırmak İçin ne yapmalıyız?

1- Bebeğini Bol bol emzir

Bebeğinizi bol bol emzirmelisin ki, süt üretimini artsın. Memeye uyarı gittikçe süt yapan hormon salınmaya ve sütün artmasını sağlayacaktır.

2-Sütünü pompa yapmalısın

Eğer sütün yetmediğini düşünüyorsan, EMZİRME sonrası sağma yap. Bu şekilde memeye giden uyarı artacak ve beyniniz daha fazla süt üretmeye başlayacaktır.

3- Uyuyun

Özellikle öğleden sonra kısa bir uyku, sütünüze çok faydası olacaktır. Özellikle 12:00-16:00 aradı süt üretimi yavaşlar. İşte o arada kısa bir uyku sütünüze çok fayda sağlar.

4-Stresten uzak dur

Etrafa kulaklarını kapa ve emzir! Kendine vakit ayır. Kendine, bebeğine ve sütüne güven!

5-Su iç

Anne sütünün %87 su olduğunu düşünürsen, gün içinde 7-8 bardak su iç. En pratiği, her EMZİRME de veya pompa yapma sırasında bir büyük bardak su iç. Bu yeterli olacaktır.

6- Ten tene teması arttır

Bebeğiniz anne kokusunu duydukça emme güdüsü aktaracaktır . Bebeğiniz sizi daha fazla emecek ve süt üretiminiz artacaktır

7-Sağlıklı beslen

3 ana 3 ara öğün şeklinde beslen. Özellikle hayvansal proteinler, kuruyemişlere ağırlık ver. Kendini ihmal etme! Her EMZİRME seansında 70 kalori harcadığını unutma. Sağlıklı beslendiğinde sütün daha yağlanacaktır!

Ama sütü arttırmak İçin en en önemlisi EMZİRMEKTİR, unutma!!!

Sütümün yettiğini nasıl anlarım?